Dünyanın en ilginç 6 festivali

Dünyanın dört bir yanından en garip ve ilginç festivaller, hayatta bir kez yaşanacak muhteşem deneyimler vadediyor. Bu ülkelerden birine yapacağınız seyahati festival zamanına denk getirerek, sıradan bir turistik gezinin çok daha ötesini yaşayabilirsiniz.

1. Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği, New Mexico, ABD

Binlerce balonun Amerikan Milli Marşı eşliğinde havalandığı, dünyanın en büyük sıcak hava balonu toplaşması olan şenlikte, Şekilli Rodeo ve Kitle Yükselişi seremonileri de yapılıyor. Binbir renkli balonların gökyüzünde oluşturduğu eşsiz görüntü, Albuquerque Balon Şenliği'ni dünyanın en ilginç festivalleri arasına sokuyor.

New Mexigo uçuşlarına gözatın

2. Loykrathong Festivali, Sukhothai, Tayland

Tayland’da (Laos ve Burma’yla birlikte) çiçekler ve gökyüzüne bırakılan fenerlerle yüklü sallar ve havaifişekler eşliğinde kutlanan “Yüzen Taç” (ya da Yüzen Gemi) partisi, Tayland'ın büyülü dünyasını tam anlamıyla yansıtıyor. Kasım ayında Tayland'da havalar iyice güzelleşmiş oluyor. Festival zamanında giderek, Tayland’da yapılması gereken 10 şey'in üstüne bir de bu muhteşem şovu ekleyebilirsiniz.

3. Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Rio’nun Karnavalı gezegenimiz üzerindeki en büyük ve en ünlü halk kutlamasında efsanevi samba ruhu en iyi ‘Banda’lar (davulcular ve şarkıcılar tarafından oluşan sokak göstericileri) tarafından icra edilir ve samba alanındaki okulllarının muhteşem kapışmasıyla karnaval kutlamalarının en coşkulu anıdır.

4. Oktoberfest, Münih, Almanya

İlla ki geleneksel Alman kıyafetleri giymek zorunda değilsiniz ama Alman birasını seviyorsanız, festival için hoş bir kıyafet seçimi yapmış olabilirsiniz. Bira çadırlarının yanı sıra bünyenizin dayanıklılığını test edebileceğiniz kadar devasa bir lunaparkı da olan festival alanında çok içtiyseniz lunaparkta ihtiyatlı davranmanızı öneririz! Üstelik Münih'teki en güzel yerleri festival havasında görmek de apayrı bir deneyim.

5. Las Fallas, Valensiya, İspanya

Falla, hepsi festival boyunca ateşe verilmek üzere yapılmış, genellikle 6 metre yüksekliğinde olan ve inşası aylar alan kartonpiyerden yapılma bebek veya kuklaların sokaklardaki geçit törenlerinde sergilendiği bir bahar festivali. İspanya güneşinin altında bir yandan lezzetli yemekler yiyip, bir yandan da dünyanın en ilginç festivallerinden birini izlerken hayattan çok keyif alacaksınız.

6. Fil Festivali, Jaypur, Hindistan

Tüm kalın derili hayvanların anası, fil başlı Hindu tanrısı Lord Ganesha sayesinde, fillerin Hindistan toplumu içinde her zaman ayrıcalıklı bir yeri var. Fillerin renkli ve oldukça süslü eğerler ve takılarla geçit töreni yaptığı festivalde, fillerle oynanan polo ve fil dansını izlemek isteyeceğiniz atraksiyonlardan olabilir.